دوچرخه نوعی وسیله نقلیه گران قیمت است که علاقه مندان زیادی در جهان دارد. اهمیت دوچرخه سواری به قدری بالا است که برخی کشورها حتی دوچرخه را جایگزین ماشین کرده‌اند. به همین دلیل روز به روز بر کیفیت مواد و فلزات به کار رفته در آن توجه می‌شود. خریداران دوچرخه نیز هنگام خرید برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی و دوام بیشتر به بدنه و ساخت دوچرخه توجه می‌کنند.

دوچرخه‌های اورلرد یکی از بهترین دوچرخه‌های ساخت تایوان است که توسط گروه شکاری در ایران وارد و توزیع می‌شود و آلیاژ بیشتر این دوچرخه‌ها از آلومینیوم و فلزات مقاوم و سبک دیگر است به همین دلیل در این نوشته به بررسی جنس فلزات بکار رفته در دوچرخه‌ها پرداخته‌ایم.

همان‌طور که میدانید ستون فقرات هر دوچرخه، قاب یا بدنه فلزی آن است که استحکام کارایی و دوام آن را بالا می‌برد و درنتیجه این سؤال برای خریداران پیش می‌آید که دوچرخه از چه فلزی ساخته‌شده و کدام ماده در آن به‌کاررفته که برای آن‌ها مناسب باشد.

انواع مختلفی از فلزات در قاب و بدنه دوچرخه به کار می‌رود و به‌طورکلی شامل چهار گزینه آلومینیوم، فیبر کربن، تیتانیوم و فولاد می‌باشد که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند که بسته به بودجه و استفاده موردنظر می‌توانید بهترین مورد را انتخاب کنید.

مثلاً، آیا وزن دوچرخه در اولویت شماست؟ یا میزان بودجه‌ای که صرف خرید آن می‌کنید چقدر است؟ مدت‌زمان دوام و ماندگاری دوچرخه چه میزان است؟ پاسخ به همه این سؤالات در تصمیم‌گیری شما نقش خواهد داشت.

دوچرخه‌های آلومینیومی نسبتاً سبک، محکم و مقرون‌به‌صرفه برای راندن در تمام مسیرها هستند. درحالی‌که دوچرخه‌هایی با جنس بدنه فیبر کربن، بسیار سبک و با عمر کوتاه مناسب مسابقات هستند. برعکس اگر به دنبال دوچرخه‌ای مقاوم و سبک هستید و در هزینه کردن مشکل ندارید، انتخاب دوچرخه‌هایی با فلز تیتانیومی به دلیل کیفیت سواری و مقاومت در برابر فرسودگی مسلماً بهترین گزینه است. در آخر نیز دوچرخه‌های فولادی ارزان‌تر است و سواری خوبی دارند، اما عموماً سنگین‌تر از سه نوع دیگر می‌باشند.

درهرصورت انتخاب مواد و فلزاتی که بدنه دوچرخه از آن ساخته‌شده است یکی از تصمیم‌های کلیدی هنگام خرید دوچرخه است و هر نوع فلز بسته به اولویت‌های دوچرخه‌سوار ازجمله وزن، بودجه، طول عمر و ویژگی‌های عملکردی دوچرخه بستگی دارد.

 

چرا دانستن نوع فلز به‌کاررفته در دوچرخه مهم است؟

اینکه دوچرخه از چه فلزی ساخته‌شده بسیار مهم است زیرا نوع فلز در شرایط آب و هوایی و دوام دوچرخه مؤثر است. به‌عنوان‌مثال فولاد سریع‌تر از آلومینیوم اکسید یا زنگ می‌زند. بااین‌حال فولاد در درازمدت دوام بیشتری نسبت به آلومینیوم دارد، بنابراین گزینه بهتری به‌ویژه برای افرادی که در آب‌وهوای مرطوب زندگی می‌کنند بوده و البته فولاد در آب‌وهوای خشک بهترین است.

یکی دیگر از اهمیت دانستن اینکه دوچرخه از چه فلزی ساخته‌شده، وزن آن است اگر وزن شما بالاتر از ۱۰۰ کیلو باشد، به دوچرخه‌ای با مقاومت بالاتر نیاز دارید در این میان فولاد و تیتانیوم برایتان بهترین گزینه است.

پول و بودجه نیز دلیل دیگری برای دانستن فلز به‌کاررفته در دوچرخه است، اگرچه قیمت آلومینیوم و تیتانیوم کمتر است، اما فولاد همچنان ارزان‌ترین فلز است. بااین‌حال برای اکثر دوچرخه‌سواران داشتن دوچرخه‌هایی ساخته‌شده از فلزهای سبک‌وزن مانند آلومینیوم به دلیل مقرون‌به‌صرفه بودن، مقاومت عالی و شکل پذیری ایده آل، انتخاب اول است.

 

انواع فلزات به‌کاررفته در دوچرخه

 

آلومینیوم

آلومینیوم فلزی مقرون‌به‌صرفه است که اگر می‌خواهید در دوچرخه انتخابی خود ترکیبی از سبک‌وزنی، دوام و مقرون‌به‌صرفه بودن را تجربه کنید بهترین گزینه می‌باشد.

ازآنجایی‌که فلز آلومینیوم برای تبدیل‌شدن به بدنه دوچرخه بسیار نرم است باید با عناصر دیگر ترکیب شوند تا استحکام کافی داشته باشد. دو آلیاژ آلومینیوم به‌طور عمده سیلیکون و منیزیم هستند که ویژگی‌های طراحی آئرودینامیک را به دوچرخه‌هایی با فریم آلومینیوم می‌دهند.

دوچرخه‌های آلومینیومی نسبتاً ارزان‌قیمت هستند و در معرض آسیب کمتری هنگام تصادف می‌باشند. درنتیجه آلومینیوم یک فلز محبوب در تمام دوچرخه‌های کوهستانی است و همچنین گزینه‌ای هوشمند برای مسابقات جاده‌ای است.

مزایای دوچرخه آلومینیومی

 • نسبت استحکام به وزن
 • ارزان بودن
 • بادوام‌تر از کربن

 

معایب دوچرخه آلومینیومی

 • فرسوده‌شدن به‌مرورزمان
 • تعمیر مشکل

 

 

فولاد

فولاد ماده‌ای است که به‌طور سنتی برای ساخت دوچرخه به کار می‌رفته است. درواقع فولاد حتی حدود ۱۰۰ سال تا اواسط دهه ۱۹۹۰، زمانی که آلومینیوم محبوب بود نیز اصلی‌ترین فلز در ساخت دوچرخه بوده است.

ازآنجا که فولاد فلزی سنگین‌ است و ساخت آن در مقیاس انبوه گران‌تر می‌باشد، آلومینیوم گزینه ارجح برای اکثر دوچرخه‌های امروزی است. فولاد همچنان یک گزینه محبوب برای دوچرخه‌های توریستی است. گفتنی است فلز فولاد باید برای جلوگیری از خوردگی خارجی رنگ شوند.

 

مزایای دوچرخه فولادی

 • قوی و بادوام
 • آسان برای تعمیر
 • راحتی استفاده
 • مقرون به‌صرفه‌تر

معایب دوچرخه فولادی

 • سنگین
 • گران‌تر از آلومینیوم در تولید انبوه
 • مستلزم خوردگی و زنگ‌زدگی
 • عدم شکل پذیری مناسب در تولید

 

فلز تیتانیوم

دوچرخه‌های ساخته‌شده از تیتانیوم اغلب به‌عنوان یک گزینه لوکس در نظر گرفته می‌شود که کیفیت سواری بالایی دارند و اغلب به‌عنوان «دوچرخه مادام‌العمر» نامیده می‌شوند. از طرفی تیتانیوم گران‌ترین گزینه فلزی است و هرکسی توانایی خرید آن را ندارد.

 

مزایای دوچرخه‌های تیتانیومی

 • قوی و بادوام
 • سبک‌
 • کیفیت سواری بالا

 

معایب دوچرخه‌های تیتانیومی

 • بسیار گران

فیبر کربن

در سال ۱۹۹۹ فیبر کربن ماده مورداستفاده برای دوچرخه‌هایی با کارایی بالا بوده است. یکی از دلایل شگفت‌انگیز فیبر کربن قابلیت بسیار انطباق پذیر و عملکرد بالای آن در دوچرخه‌ها است.

بااین‌حال فیبر کربن همیشه بهترین گزینه ارزان‌قیمت نیست و فلز آلومینیوم مقرون‌به‌صرفه تر می‌باشد. در تصادفات نیز بدنه های فیبر کربنی در معرض آسیب تصادف بیشتری می‌باشند و به راحتی دچار شکستگی میشوند.

 

مزایای بدنه دوچرخه فیبر کربنی

 • وزن عالی
 • بسیار سازگار با هر شرایط آب و هوایی
 • مناسب برای دوچرخه های مسابقه ای

 

معایب قاب دوچرخه‌های فیبر کربنی

 • گران
 • مستعد شکستن

کدام فلز برای دوچرخه مناسب‌تر است؟

دوچرخه‌های آلومینیومی معمولاً بهترین ارزش خرید و استاندارد لازم رادارند، اما فریم‌های فولادی به دلیل دوام بالا تعمیر و نگهداری آسان و بی‌دردسری دارد. اگر اهل دوچرخه‌سواری هستید، آلومینیوم به دلیل وزن سبک و قیمت پایین گزینه مناسب‌تری می‌باشد.

به‌طور خلاصه فولاد بهترین انتخاب برای ساخت دوچرخه های توریستی است زیرا دوام بیشتری نسبت به آلومینیوم و فیبر کربن دارد و در صورت نیاز تعمیر آن آسان‌تر است. این امر مخصوصاً برای دوچرخه‌های حمل بار و توریستی مهم است.

اکثر دوچرخه‌ها در طول تاریخ از فولاد ساخته‌شده‌اند. درصورتی‌که آلومینیوم و فیبر کربن امروزه رایج‌تر هستند و برای دوچرخه‌سواران جاده‌ای عملکرد بهتری دارند.

برند اولرد با تکیه‌بر طراحی و ساخت ممتاز خود بهترین دوچرخه‌های کوهستان را با جنس بدنه آلومینیوم ، فولاد و فیبر کرین با بالاترین کیفیت تولید میکنند که با توجه به نیاز خود میتوانید انتخابی مناسب از محصولات این کمپانی که در فروشگاه های گروه شکاری ارایه میشوند را داشته باشید.