زمان آن فرارسیده است که دوچرخه خود را برای تفریح در فضای باز و مسیرهای چشم‌نواز آماده کنید. ما چهار نکته ساده را برای ایمن‌تر کردن دوچرخه‌سواری گرد هم آورده‌ایم. آن‌ها را دنبال کنید و بر روی دوچرخه خود سوار شوید و به استقبال گرمای تابستان بروید و استفاده از کلاه ایمنی دوچرخه را فراموش نکنید!

۱. خاک تکانی کنید!
چه در ماه‌های قبل دوچرخه‌سواری کرده باشید یا نه دوچرخه شما احتمالاً مقداری کثیف شده و باید تمیز شود. دوچرخه خود را با شلنگ آب به‌خوبی شستشو دهید و سپس از آب گرم و یک برس برای تمیز کردن آن از بالا به پایین استفاده کنید. از یک مسواک برای تمیز کردن هر گوشه و کناری استفاده کنید. شما واقعاً به هیچ ماده پاک‌کننده‌ای نیاز ندارید، اما صابون ملایم به‌خوبی می‌تواند در نظافت کمکتان کند. دوچرخه خود را دوباره با فشار آب شستشو دهید. زنجیر را با پارچه خشک‌کنید و بلافاصله آن را روغن‌کاری کنید. اگر این کار را نکنید، ممکن است به‌زودی شروع به زنگ زدن کند. روان کننده اضافی را پاک‌کنید.

۲. سلامت تایر برای سرعت و ایمنی ضروری است

لاستیک‌های دوچرخه نیز ممکن است نیاز به پیت استاپ داشته باشند. فشار باد لاستیک خود را بررسی کنید. آج را نیز بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ ترکی در طرفین وجود ندارد. لاستیک‌های فرسوده به معنای چسبندگی ضعیف‌تر و خطر بیشتر پنچری است. همچنین بررسی کنید که پره‌ها در جای خود محکم باشند. پره‌های شل باعث می‌شود چرخ شروع به پیچیدن کند. اگر با پره های شل به دوچرخه‌سواری ادامه دهید، ممکن است خود رینگ پیچ‌خورده و نیاز به تعویض داشته باشد.

۳٫ دیده شوید و شنیده شوید تا ایمن باشید
اگرچه روزها طولانی‌تر می‌شوند و بیشتر دوچرخه‌سواری شما احتمالاً در روز و روشنایی می‌باشد، اما مهم است که چراغ‌های جلو و عقب شما کار کنند و همه شبرنگ‌ها سالم و تمیز باشند. زنگ یا بوق دوچرخه خود را نیز امتحان کنید تا بدانید مطمئن شوید در صورت نیاز به‌خوبی کار می‌کنند.

۴٫ و اکنون مهم‌ترین چیز از همه … حفاظت از خودتان
دوچرخه شما اکنون براق و تمیز است و شما آماده بیرون رفتن در جاده هستید؛ اما چگونه از خود محافظت خواهید کرد؟ یک کلاه ایمنی مناسب برای دوچرخه ضروری است. از هر نوع که استفاده می‌کنید خوب است چون محافظ جان شما خواهد بود. البته برای انتخابی بهتر می‌توانید از کلاه‌های راکی یا کربول یا هر مدل دلخواه دیگری استفاده کنید.