اگر در دنیای دوچرخه‌سواری تازه‌وارد هستید، به شما تبریک می‌گویم! سفرها و فرصت‌های باورنکردنی و جذاب زیادی در انتظار شما هستند و به‌زودی ماجراجویی‌های شگفت‌انگیزی را با دوچرخه در سراسر کشور خواهید داشت. اما دوچرخه‌سواری گاهی اوقات می‌تواند ترسناک بوده و حتی چالش‌برانگیز باشد.
رعایت اصول و نکات صحیح در مراحل اولیه رکاب زدن می‌تواند در زمان، پول و تلاش شما صرفه‌جویی کند. در این نوشتار تیم تحریریه گروه شکاری که همیشه دوست دار و حامی دوچرخه‌سواران است چند نکته مفید و مهم را درباره دوچرخه سواری جمع‌آوری و تقدیم شما عزیزان می‌نماید.

 1. خیلی زود دوچرخه‌سواری در مسافت‌های زیاد را آغاز نکنید

اگر در دوچرخه‌سواری تازه‌کار هستید، مسافت پیموده شده خود را به‌آرامی افزایش دهید. ابتدا با مسیرهای کوتاه و هموار شروع کنید و کم‌کم مسافت‌های بیشتر و پیچ‌وخم دار را تجربه کنید تا به بدن خود زمان دهید آماده تر شود  و خود را با مسافت‌های طولانی سازگار کند.

 1. از دوچرخه خود به‌خوبی نگهداری کنید

اگر می‌خواهید دوچرخه‌تان را در سطح عملکرد بهینه نگه‌دارید، تعمیر و نگهداری دوره ای دوچرخه بسیار مهم است. مثلاً باید زنجیر خود را مرتب تمیز و روغن‌کاری کنید و به‌طورکلی به‌سلامت فیزیکی دوچرخه اهمیت زیادی بدهید.

 1. لوازم پنچری را همراه داشته باشید

بالاخره دیر یا زود دوچرخه شما پنچر خواهد شد و اگر آماده این اتفاق باشید، مقابله با آن خیلی راحت‌تر است. لوازم پنچری از جمله مواردی است که باید همیشه همراهتان باشد و البته باید نحوه پنچرگیری را نیز بدانید.گروه شکاری به‌زودی ویدیوهایی و کارگاه‌های آموزشی خاصی برای یادگیری تعمیرات و عیب‌یابی‌های اولیه دوچرخه آماده و منتشر خواهد کرد.

 1. سوخت‌گیری خودتان را فراموش نکنید!

اگر قصد دارید بیش از دو ساعت دوچرخه‌سواری کنید، بهتر است یک میان وعده همراه داشته باشید. در دوچرخه‌سواری حرفه‌ای‌تر حتی هر ۱۵-۲۰ دقیقه یک‌بار باید سوخت‌گیری کنید و انرژی بدن خود را تأمین کنید. از نوشیدن مایعات و البته غذاهای کم‌حجم ولی پرکالری غافل نشوید.

 1. از شلوارک مناسب استفاده کنید

هرچقدر هم زین دوچرخه راحت باشد باز به دلیل تماس اندام‌های تحتانی و پاها با بدنه دوچرخه، امکان آسیب و فشار بر روی آن‌ها وجود دارد. لذا استفاده از شورت یا شلوارک مخصوص میتواند از شما محافظت بیشتری نماید. ضمن آنکه باید هنگام دوچرخه‌سواری راحت و رها باشید پس لباس مناسب بسیار مهم است.

 1. هیدراته بمانید

از دست دادن آب در حین دوچرخه‌سواری به دلیل فعالیت و تعرق بدن بسیار طبیعی است، بنابراین مطمئن شوید که مایعات به‌اندازه کافی مصرف می‌کنید. مخصوصاً آب با دمای معمولی و البته همه انواع نوشیدنی می‌توانند برای سلامتی شما مفید باشند.

 1. تنظیات سایز دوچرخه خود را به‌صورت حرفه‌ای انجام دهید

اگر دوچرخه شما سایز مناسبی داشته باشد، زین دوچرخه ارتفاع مناسبی داشته باشد و فرمان آن در یک راستا باشد، دوچرخه‌سواری راحت‌تری را تجربه خواهید کرد. این موضوع حتی ارزش آن را دارد که از یک متخصص در فروشگاه راهنمایی بگیرید تا در این زمینه به شما کمک کند.

 1. چند دوست دوچرخه‌سوار پیدا کنید

پیوستن به یک باشگاه دوچرخه‌سواری و یا دوچرخه‌سواری با یک گروه بسیار سرگرم‌کننده‌تر و سودمند است، بنابراین کلوپ‌های محلی دوچرخه‌سواری را پیدا کنید و یا با دوستی که ممکن است بخواهد با شما دوچرخه‌سواری کند همراه شوید.

 1. وسایل ضروری را فراموش نکنید

سرمایه‌گذاری روی یک کلاه ایمنی خوب، کفش مناسب، پدال مخصوص، دستکش، چراغ و بوق دوچرخه و پیراهن دوچرخه‌سواری مهم است. اگرچه تهیه این موارد گران و هزینه‌بر است اما در درازمدت به شما کمک خواهد کرد و باعث سلامتی و راحتی شما و لذت بیشتر از دوچرخه‌سواری است.

 1. اعتمادبه‌نفس داشته باشید

مهم‌ترین نکته در دوچرخه‌سواری، اعتمادبه‌نفس در زمان رکاب زدن در مسیر است تا به‌خوبی بتوانید حوادث پیش‌بینی‌نشده را کنترل کنید. هنگام دوچرخه‌سواری در فاصله ۱ متری از حاشیه خیابان یا مسیر قرار بگیرید، تکنیک و روش رکاب زدن خود را تمرین کنید و مهارت‌های خود را توسعه دهید تا به دوچرخه‌سواری با اعتمادبه‌نفس بیشتر تبدیل شوید.

 1. فشار و باد لاستیک دوچرخه خود را بررسی کنید

میزان فشار باد لاستیک برای همه دوچرخه‌ها یکسان نیست. با توجه به وزن شما و نوع دوچرخه و البته نوع لاستیک این مقدار متفاوت خواهد بود. فشار لاستیک‌های دوچرخه، چه دوچرخه جاده، دوچرخه کوهستان یا هیبریدی، نقش مهمی در سطح راحتی و ایمنی شما دارد. مهم است که فشار لاستیک‌های خود را اندازه نگه‌دارید. این کار دوچرخه‌سواری را بسیار آسان‌تر می‌کند.

 1. یک برنامه آموزشی برای تمرین و دوچرخه‌سواری خود تهیه کنید

یک برنامه تمرینی دوچرخه‌سواری منظم می‌تواند راهی عالی برای سهولت در پیشرفت شما در ورزش دوچرخه‌سواری باشد. چون به شما هدف و انگیزه بیشتری می‌دهد! با تعهد به انجام برنامه مشخص، در کمترین زمان از مبتدی به سطح متوسط پیشرفت خواهید کرد.

 

سخن پایانی

هر کاری اگر با علاقه و انگیزه و البته دانش همراه باشد موفقیت بیشتری را نصیب ما خواهد کرد. گروه شکاری نه‌فقط به‌عنوان یک تولیدکننده و ارائه‌دهنده انواع دوچرخه‌های شهری و کوهستان،‌بلکه به‌عنوان یک تیم دوچرخه‌سوار و دوست دار ورزش و طبیعت همواره به‌عنوان بخشی از مسئولیت اجتماعی خود تلاش کرده است دوچرخه‌سواران را همراهی کند. امیدواریم این نکات برای افرادی که تازه به جمع رکاب‌زن‌ها و دوچرخه‌سواران پیوسته‌اند جالب و جذاب بوده باشد.